2018-08-21
W całym procesie gospodarki cyrkularnej chodzi o zaprzestanie marnotrawstwa i ponowne wykorzystywanie lub przetwarzanie zużytych produktów. To odpowiedź na degradującą obecnie nasza Planetę gospodarkę linearną, opartą na schemacie: wyprodukuj-użyj-wyrzuć-zapomnij. W modelu cyrkularnym cała gospodarka dąży do tego, by jak najlepiej wykorzystywać dostępne nam zasoby – dbając zarówno o środowisko, jak i o wyniki finansowe. W idealistycznym modelu, gospodarka cyrkularna podczas projektowania i produkcji uwzględnia jak najefektywniejsze wykorzystanie surowców, przy jak najmniejszym zużyciu energii, a wszelkie powstałe w procesie odpady zostają poddane recyklingowi lub innemu procesowi odzysku. Każdy produkt powinien być maksymalnie efektywnie wykorzystany, a gdy jego przydatność dobiegnie końca, przetworzony na inny produkt, czy np. energię. Dzięki temu otrzymamy system odnawialny i samoregenerujący się. Gospodarka cyrkularna sprawia, że nic się nie marnuje.
Wielkim zwolennikiem tej idei są Chiny, które już od jakiegoś czasu intensywnie wdrażają założenia jakie niesie gospodarka cyrkularna. Stale wprowadzają nowe przepisy mające zwiększyć jej efektywność i usprawnić inicjatywy zrównoważonej gospodarki. Również Unia Europejska zaprezentowała swój plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który zakłada m.in. że do 2030 r. wszystkie opakowania plastikowe powinny być poddawane recyklingowi.
CIRCE2020 to projekt realizowany w ramach programu INTERREG. Przystąpiło do niego pięć krajów Europy Środkowej: Włochy, Polska, Węgry, Chorwacja oraz Austria. Polskim partnerem jest firma AM Trans Progres, przy wsparciu PPNT. Projekt trwa od lipca 2017 do czerwca 2020r, jego całkowity budżet to 2,3 mln euro, z czego niespełna 2 miliony pochodzą z unijnego funduszu ERDF.
Zdjęcie: freepik.com
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje