Aktualności

Czy Matka Ziemia została uratowana? - spektakl ekologiczny "Co(2) zmieniacie w klimacie?"

2022-09-20


miniaturka
WCZORAJ, 18 WRZEŚNIA BR., NA TERENIE POZNAŃSKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO ODBYŁ SIĘ FAMILIJNY PLENEROWY SPEKTAKL EKOLOGICZNY „CO(2) ZMIENIACIE W KLIMACIE?”. BYŁA TO PIERWSZA TAKA INICJATYWA W NURCIE NOWEGO CYRKU. WSZYSCY UCZESTNICY MIELI OKAZJĘ PRZEKONAĆ SIĘ, CZY MATKA ZIEMIA ZOSTANIE URATOWANA.

 

W spektaklu ekologicznym wzięło udział około 200-stu uczestników. Widzów przywitał prof. Hieronim Maciejewski, Prezes i Dyrektor PPNT, który wspomniał o istotnej roli każdego z nas w procesie dbania o środowisko a także dostrzegł wartość postaw ekologicznych i nastrojów społecznych w zakresie ekologii. Wśród gości byli także pozostali członkowie zarządu – dr. hab. Marcin Śmiglak oraz dr hab. Dominika Narożna. W spektaklu wzięła udział także Justyna Makowska, Dyrektor Wydziału Kultury Miasta Poznania. Pojawił się także Mikołaj Basiński, aktywista, który prowadzi na YouTubie kanał „Szukam w lesie”. Podczas przygotowań do spektaklu, wspólnie z Mikołajem, aktorzy uczestniczyli w akcji sprzątania lasu a znalezione śmieci zostały wykorzystane na scenie w dniu spektaklu.

Plastyczna, oparta na gestach, forma spektaklu przeniosła uczestników wydarzenia w zupełnie inne miejsce – gdzie toczy się walka o przetrwanie planety Ziemi. Najmłodsi z widzów z ogromnym zaangażowaniem przyglądali się kolejnym scenom. Połączenie świata nauki i sztuki stworzyło widowisko o wartościach artystycznych i edukacyjnych. Ogromną pomocą wykazał się zespół HUB B+R, który w procesie pracy koncepcyjnej nad spektaklem wsparł wiedzą z zakresu chemii oraz ekologii.

Promowanie postaw ekologicznych i zachowania mającego na uwadze dbanie o środowisko było głównym przesłaniem spektaklu ekologicznego „Co(2) zmieniacie w klimacie”, wyreżyserowanego przez Barbarę Prądzyńską. Autorką scenariusza była Marta Kuczyńska. O aktorach oraz wszystkich zaangażowanych w proces twórczy wspominaliśmy tutaj. Producentką oraz pomysłodawczynią projektu jest Natalia Gorzelańczyk, która pracuje w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Zdjęcia podczas spektaklu wykonał Maciej Zakrzewski.

Ekologiczny spektakl plenerowy realizowany jest w ramach projektu: Nowe Laboratorium Wyobraźni
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2022
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznań #poznańwspieraProjekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje