Oferta Waste-Klastra

Ekspertyzy z zakresu chemii analitycznej

Kontrola jakości procesów technologicznych ma na celu zagwarantowanie, że gotowy wyrób spełni zarówno odpowiednie wymogi jakościowe, jak i bezpieczeństwa. Utrzymanie jakości na najwyższym poziomie (szczególnie w branży spożywczej) wymaga wprowadzenia restrykcyjnych procedur związanych z identyfikacją wszelkich zanieczyszczeń, a w szczególności obiektów obcego pochodzenia na terenie zakładu.

Niejednokrotnie rozmiar zanieczyszczeń jest na tyle mały, że uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację poprzez wygląd i właściwości fizyczne. Dlatego konieczne jest użycie zaawansowanych metod badawczych oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu analityki chemicznej, w celu ustalenia źródła pochodzenia zanieczyszczenia.

Przedsiębiorstwom produkcyjnym polecamy wykonanie ekspertyzy, która pozwoli na identyfikację materiału stanowiącego zanieczyszczenie oraz wskazanie jego potencjalnych źródeł pochodzenia.

Na czym polega usługa?

Próbka powinna zostać dostarczona do laboratorium korzystnie razem z próbkami potencjalnych materiałów porównawczych zidentyfikowanych na terenie zakładu. Próbkę bada się korzystając indywidualnie dobranych metod analizy. Na podstawie morfologii i składu badanego obiektu przygotowywany jest raport z badań, opatrzony komentarzem ze wskazaniem potencjalnych źródeł pochodzenia zanieczyszczenia.

Badanie przeprowadza się korzystając z reguły z nieniszczących metod analizy, co pozwala zachować obiekt w nienaruszonym stanie. Najczęściej stosowane są mikroskopia stereoskopowa, skaningowa mikroskopia elektronowa, spektrometria fluorescencji rentgenowskiej, spektroskopia w podczerwieni i inne techniki.

Dlaczego warto skorzystać z usługi?

  • Ekspertyza zanieczyszczenia pozwala zbadać morfologię i skład zanieczyszczenia, a co za tym idzie zidentyfikować materiał, z jakiego wykonany jest badany obiekt.
  • Badanie umożliwia porównanie zanieczyszczenia z potencjalnymi źródłami na terenie zakładu, dzięki czemu możliwa jest ocena, czy obiekt pochodzi spoza fabryki, czy też nie.
  • Wykonanie ekspertyzy pomaga wypełnić szczegółowe procedury systemu jakości obowiązujące w danym zakładzie produkcyjnym.

Zapraszamy do kontaktu

osoba

Podstawą działania Waste-Klastra jest wspomaganie przedsięwzięć kooperacyjnych, zwłaszcza ośrodków naukowo-badawczych z przedsiębiorstwami i tworzenie efektu synergii. Członkostwo w Waste Klastrze nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami finansowymi. Dołącz do nas! Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Przystąp do Waste-Klastra.

Agnieszka Lewandowska | Koordynator Waste-Klastra

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje