Jakość powietrza na terenie kraju z roku na rok ulega pogorszeniu. Zjawisko to jest najbardziej uciążliwe w okresie grzewczym i w dni bezwietrzne. W tym czasie pył zawieszony pochodzący z niskiej emisji zalega w najbliższej ziemi warstwie powietrza powodując smog. Problem jest znany od początku ery przemysłowej, jednak w ostatnich latach zaczyna przybierać na sile ze względu na pogarszającą się jakość paliw (muł węglowy, odpady), spalanych w domowych kotłach.
Pył zawieszony zawiera sporo metali ciężkich oraz rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Z powodu chorób wywołanych złą jakością powietrza co roku umiera w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób. Dlatego bardzo ważna jest kontrola poziomów pyłu w powietrzu oraz systematyczne akcje uświadamiające lokalne społeczności co do wpływu na środowisko spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych.
Usługę kontroli stężeń sumy pyłu w powietrzu oraz wybranych jego frakcji, np. PM10 lub PM2,5 kierujemy do lokalnych społeczności zaniepokojonych stanem środowiska, towarzystw, jednostek samorządowych oraz przedsiębiorstw, zainteresowanych monitoringiem zawartości pyłu w powietrzu.
Usługa realizowana jest za pomocą przenośnej aparatury pomiarowej w postaci pyłomierza wraz z nasadkami, umożliwiającymi pomiar stężenia wybranych frakcji pyłu. Urządzenie jest niewielkie i lekkie oraz posiada baterie zapewniające energię na kilka godzin pracy w terenie. Sprzęt obsługiwany jest przez doświadczony personel laboratorium. Pyłomierz może także zostać wypożyczony na indywidualnie ustalonych warunkach.
Pomiar stężenia pyłu jest bardzo szybki i odbywa się przy pomocy wbudowanego czujnika laserowego. Urządzenie posiada możliwość zaprogramowania indywidualnego harmonogramu pomiarowego oraz pamięć na kilkadziesiąt tysięcy pojedynczych pomiarów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dotacje na innowacje